راههای افزایش شتاب خودرو – امداد خودرو کاسپین

اامداد خودرو انرژی کار کاسپین

راههای افزایش شتاب خودرو

دنیای خودرو، دنیایی بی‌ انتهاست. که در آن هیچگونه محدودیتی برای ارتقاء قطعات خودرو وجود ندارد. و همیشه این امکان هست تا سرعت خودرو را افزایش یا کاهش داد.برای تقویت خودرو و افزایش شتاب آن، دو راه کلی اتمسفریک و غیر اتمسفریک وجود دارد. در تقویت موتور اتمسفریک، بدون تغییر کلی در موتور با اجرای یک سری اصلاحات، موتور را به راندمان بهتری می‌رسانیم. در تقویت موتور به روش غیر اتمسفریک، با استفاده از سیستم‌های پرخوران مانند توربو شارژر و سوپر شارژر، خودرو را برای صفر تا صد در ثانیه‌های کمتر و پیست اتومبیل رانی آماده می‌کنیم. در این مقاله راههای افزایش شتاب خودرو را به شما همراهان عزیز آموزش دهیم. و در دو روش کلی اتمسفریک و غیر اتمسفریک آن را بیان میکنیم. لطفا تا پایان این مبحث با امداد خودرو کاسپین همراه باشید.

روش غیراتمسفریک

در روش غیراتمسفریک از راههای افزایش شتاب خودرو این گزینه ها موجود است:

نصب توربو شارژر

در واقع مهمترین کلید افزایش شتاب خودرو، تنظیم ورود و خروج هوا است. توربوشارژر مطمئنا شاه‌ کلید افزایش سرعت خودرو هست.پره‌های توربین درون توربو شارژر، توسط گازهای خروجی موتور به چرخش در می آیند. هوای ورودی را فشرده میکنند و با قدرت وارد محفظه احتراق می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا این چرخه دریافت گازهای خروجی و تبدیل آن به هوای ورودی، نیرویی به هدر نرود. و افزایش شتاب با راندمان بالایی انجام گیرد. برای همین است که کارایی توربو شارژر از سوپر شارژر نیز بیشتر است. چون سوپرشارژ توان خود را از خود موتور می‌گیرد و این یک مشکل برای توان خروجی موتور به حساب می آید.

 نصب سوپرشارژر

هدف سوپر شارژر همانند توربو شارژر، افزایش هوارسانی به موتور میباشد. اما با روشی دیگر این کار را انجام میدهد. این روش برخلاف روش قبل، برای فشرده سازی هوا، نیازی به استفاده از گازهای خروجی موتور ندارد. و توان کشش خود را از چرخش پولی میل‌لنگ داخل موتور می‌گیرد. این قطعه در تمامی دورهای موتور فعال است و اصلی‌ترین ایراد توربو شارژر، یعنی تأخیر و دسترسی در دورهای پایین را ندارد. اما به دلیل روش کار متفاوت نسبت به روش قبل، نیاز به تغییرات بیشتری در موتور احساس میشود.

امداد خودرو کاسپین
امداد خودرو کاسپین با شماره 1693 در خدمت شما عزیزان

روش اتمسفریک

روش اتمسفریک شامل موارد زیر است:

تعویض مانیفول هوا بهمراه تراتل

موتور اتومبیل برای خوب کار کردن نیاز به هوای تازه و پاک دارد. هوای ورودی محفظه احتراق، توسط مانیفول هوا که بالای موتور خودرو قرار دارد، وارد فضای سیلندر ها می‌شود. مانیفول هوا برای هر 4 سیلندر یک ورودی دارد. اما با نصب تراتل چهارتایی برای هر سیلندر ورودی هوای مجزایی تعبیه می‌کنیم. که با این راهکار، می‌توانیم با ورود هوای تمیز تر و تازه تر به احتراق بهبود ببخشیم و در آخر شاهد افزایش سرعت اتومبیل باشیم.

ری مپ کردن

ICU در اتومبیل، همانند CPU در رایانه عمل می‌کند. این قطعه یک سیستم دیجیتال است که مثل یک مغز تمام کارایی اتومبیل را از میزان مصرف سوخت و هوای ورودی به محفظه سیلندر تا برق ماشین و… بررسی می‌کند. بعد از نصب قطعات، نیاز است با یک پلنینگ دقیق، قطعات جدید را با برنامه همگامسازی کنیم تا بهترین نتیجه را ببینیم.

تعویض میل‌سوپاپ اصلی با میل‌سوپاپ مخصوص مسابقه

با تعویض میل‌سوپاپ، می‌توان فعالبت سوپاپ‌ ها را کنترل کرد و نهایتا، موتور می‌تواند به دورهای بیشتری برسد. و خودرو شتاب بیشتری بگیرد. لیفت به معنای فاصله زمانی باز شدن سوپاپ ورودی تا زمان بسته‌شدن سوپاپ خروجی، که این رقم بصورت پیشفرض در اکثر اتومبیلهای رایج بازار، هشت است. که با تعویض میل‌ سوپاپ اصلی با میل‌ سوپاپ ریس، می‌توانیم آنرا به رقم یازده ‌برسانیم. دیوریشن نیز زمان بسته‌شدن سوپاپ‌ ها میباشد. که آن‌ هم به‌ طور پیش فرض برای اکثر خودرو های موجود، 250 میباشد. ولی با تقویت آن، می‌توان آنرا به عدد 300 کشاند. میل‌سوپاپ ریس به نسبت مدل فابریک، برجستگی‌ها و زوایای متفاوتی دارد، که باعث عملکرد بهتر موتور خودرو میشود.

نصب کیت مکش

کیت مکش قطعه‌ای است که هوای تمیز و سرد را از بیرون موتور دریافت میکند و درون تراتل‌ ها می‌کند و یک احتراق پر انرژی را میسازد. اتصال کیت مکش روی موتور اتومبیل باعث می‌شود تا هوای بیشتر و تازه تری وارد سیلندر ها شود. عمل احتراق بهتر صورت گیرد و درآخر، سرعت خودرو افزایش یابد.

تعویض مانیفول دود و جایگزین کردن هدرز استیل

بعد از عمل احتراق، در محفظه سیلندر مقداری دود و گاز وجود دارد که باید فورا خارج شوند، تا موتور برای حرکت بعد آماده شود. اولین قطعه‌ ای که این گاز ها را خارج می‌کند، مانیفولدود است. اما نکته مهم این است که این قطعه برای هر چهار سیلندر، از یک خروجی بهره میگیرد. که با اضافه کردن هدرز استیل، می‌توانیم برای فضای هر سیلندر یک خروجی بگذاریم تا گازهای اضافی با سرعت بیشتری خارج شوند.

هدرز استیل، تراشکاری ها و قالب گیری های دقیقی دارد که به خروج سریع‌ تر دود ها و گاز ها کمک می‌کند. و در آخر، باعث افزایش عملکرد موتور می‌شود. این قطعه در زمان کار بسیار داغ می‌شود. لذا نیاز است عایق‌بندی با کیفیتی برای آن صورت گیرد تا دمای بالای آن، به بقیه قطعات موتور آسیب نرساند.

افزایش قطر و پولیش سرسیلندر

در روند ساخت موتور اتومبیل در کارخانه سازنده، همیشه داخل محفظه سیلندر رسوباتی تشکیل میشود. که با گذشت زمان، این رسوبات بیشتر میشوند و باعث می‌شوند احتراق در موتور با مشکل روبرو شود. با پولیش‌ کاری محفظه سیلندر، دیواره‌ های آن به طور کامل صیقل داده می‌شود. تا دور موتور خودرو بالا برود و احتراق بی نقصی در موتور صورت گیرد. همچنین با اعمال گشاد کردن داخل سیلندر، این امکان فراهم می‌شود که با بزرگ‌ شدن ورودی سوخت و هوا به داخل محفظه، مقدار بیشتری ماده اولیه انفجار وارد سیلندر شود تا سرعت خودرو افزایش یابد.

کاهش وزن فلایویل و میل‌لنگ

اجزایی در موتور خودرو وجود دارند که متحرک هستند. با کاهش چگالی این اجزا، وزن موتور کاهش می یابد و نهایتا، این کار به سرعت موتور خودرو کمک میکند. وظیفه فلایویل، کنترل تحرکات میل‌ لنگ است. پس لازم است فلایویل و میل‌لنگ بهمراه هم سبک شوند، تا کارایی بهتری به موتور خودرو دهند. اگر دو قطعه چرخشی در موتور خودرو به هم متصل هستند، حرکات آن‌ها به واسطه وزن یکدیگر انجام میشود. و اگر فقط یکی را بهینه کنیم، در کارایی خودرو مشکلات زیادی به وجود می‌آید.

 

امداد خودرو
راه های افزایش شتای خودرو

کلام آخر – امداد خودرو کاسپین

افزایش قدرت خودرو درزمینه فنی، کاری بسیار پر هزینه‌، تخصصی و سخت است و نیازمند این است که در همه مراحل از افراد کار کشته و حرفه‌ای بهره بگیرید. قبل از شروع پروژه تقویت خودرو، هدف خود را از این عمل مشخص کنید. اگر هدف شما بهینه‌ سازی کارایی خودرو و کمی افزایش سرعت بهتر است، استفاده از چند مورد روش دوم در راه های افزایش شتاب خودرو، نیاز شما را مرتفع می‌کند. اما اگر به دنبال ساختن یک موتور قدرتمند هستید که در مسابقات اتومبیلرانی برنده باشید، قطعاً استفاده ترکیبی از موارد روشهای اول و دوم تاثیر خیلی زیادی را در افزیش افزایش راندمان خودروی شما خواهد داشت. ممنون از اینکه با امداد خودرو انرژی کار کاسپین تا پایان این مقاله همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امداد خودرو فوری
09391171560